فرتوت

انتخابات در سیطره باندهای قدرت و ثروت

دوشنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۲، ۰۱:۰۳ ق.ظ

اهمیت شیوه ی تبلیغات و همچنین میزان صرف هزینه برای رسیدن به قدرت از جمله مسائلی است که باید بررسی کرد . قبل از شروع بازه ی تبلیغات مسئله به گونه ی دیگری قابل تحلیل بود اما امروز شرایط متفاوت است.

 

اول .  تلاش صداوسیما برای برگزاری برنامه های متنوع برای رساندن مردم به شناخت به عنوان تنها فعالیت انتخاباتی کافی نبود و مردم در فضای کوچه و بازار احساس کاستی می کردند. تبلیغات خیابانی و ستادهای شهری از جمله ساختارهای انتخاباتی است که نبود آن باعث کم شدن شور انتخاباتی در فضای جامعه می شود که قطعا در مشارکت تاثیر گذار است. این نیاز در جامعه باعث می شود برای انجام حداقل های تبلیغات در شهرستان ها ستادهای کاندیدا تشکیل شود. قطعا تشکیل ستاد در شهرستان ها نیاز به صرف هزینه ی قابل توجه ای دارد که تامین این هزینه برای کاندیدای مستقل تقریبا غیر ممکن است. صحنه ی انتخابات نشان می دهد که تامین هزینه ی تبلیغات کاندیدا توسط گروه ها و جبهه های سیاسی صورت می گیرد. اینکه گروه های سیاسی در کشور به پول های هنگفتی دسترسی دارند نشان از تشکیل حلقه های قدرت و ثروت دارد. به صورت خوشبینانه اگر ارزیابی کنیم،دزدی از بیت المال و امکانات دولتی و موسسات فرهنگی صورت نگرفته است و صاحبان سرمایه برای به قدرت رسیدن کاندیدای متبوعشان دست به ولخرجی می زنند و در این ولخرجی ها هم منافع خود را پیگیری می کنند.

دوم. تعدادی از کاندیدا به صورت علنی از گروه های سیاسی خرج می کنند و به عنوان کاندیدای پرخرج انتخابات شناخته می شوند. آقای قالیباف از جمله کاندیدایی که به دلیل طولانی بودن بازه تبلیغاتی اش هزینه بسیار انجام داده است. در کنار این جریان کاندیدایی همچون آقای جلیلی با شعار ساده زیستی و پرچمداری گفتمان انقلاب وارد فضای انتخابات شدند . اگرچه این افراد با شعار ساده زیستی و به عنوان کاندیدای وارد گود انتخابات می شوند اما متاسفانه جریان های سیاسی خود را به این افراد نزدیک می کنند و فکر خود را بر فعالیت انتخاباتی این افراد تحمیل می کنند . به عنوان مثال  با نزدیک شدن جبهه پایداری به فعالیت های انتخاباتی آقای جلیلی تبلیغات پرخرجی در سراسر کشور انجام می گیرد. همین جنس تیلیغات جبهه پایداری را در انتخابات مجلس گذشته به یاد می آوریم. شاید این کاندیدای ریاست جمهوری معتقد به هزینه ی کمتر در تبلیغات باشد اما برآیند فعالیت انتخاباتی او با شعارهایش فاصله دارد .وقتی در مسئله به این سادگی شعار با عمل متفاوت می شود می توان انتظار داشت که در مسائل کشور قبل و بعد از انتخابات هم همین اتفاق بیافتد.

 

سوم. ماهیت فعالیت های انتخاباتی در شهرستان ها با همزمانی انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری مشخص شده است. پررنگ شدن تبلیغات شورای شهر و نادیده گرفتن تبلیغ ریاست جمهوری نشان می دهد پیگیری منافع قومی و فردی بر منافع جامعه ارجحیت دارد. منافع گروهی و قومی در انتخابات شوراها شهر راحت تر پیگیری می شود به همین دلیل فعالان سیاسی بیشتر از اینکه به دنبال انتخاب اصلح برای ریاست جمهوری باشند سعی در به قدرت رساندن نماینده خود در شهر دارند.این ضعف ناشی از عدم برنامه ریزی برای تربیت سیاسی مردم دارد که باید برای آن فکری جدی کرد.

 

ضعف های اساسی در ساختار انتخابات وجود دارد و باید برای اصلاح آنو برگزاری هر چه بهتر انتخابات فکر شود. اینکه کاندیدای مستقل بدون متصل شدن به حلقه های قدرت و ثروت نمی توانند رئیس جمهور شوند نشان از ضعف جدی در سیستم انتخابات است. قطعا یکی از مشکلات اصلاح و تکامل قوانین این چنینی جزمیت عده ای است که راه اصلاح را می بندند. این جزمیت و تحجر را می توان در بالا بردن اعضای شورای نگهبان تا معصومیت مشاهده کرد که ان شاء الله این جهالت ها از بین خواهد رفت.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۰۳/۲۰
علیرضا مهری

تبلیغات

انتخابات

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی