فرتوت

علم برای صنعت،علم برای علم

يكشنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۲، ۰۱:۴۰ ب.ظ

انتخاب رشته و مورد اقبال بودن بعضی رشته های دانشگاهی نشان می دهد یکی از دلایل عدم ارتباط صنعت و دانشگاه نوع نگاهی است که پیش از ورود به دانشگاه به دانش آموزان القا می شود و این خط فکری در دانشگاه ادامه پیدا می کند. اینکه برای انتخاب رشته هیچ توجهی به ظرفیت های موجود در کشور و نیازهایی که صنعت دارد نمی شود. نتیجه ی این بی توجهی اقبال بسیار زیاد به رشته ای همچون مهندسی برق یا مهندسی مکانیک است. این هجوم برای مهندس برق شدن البته بی پاسخ باقی نمی ماند و هر روز بر ظرفیت این رشته اضافه می شود تا به امروز. تنها شاخص و نمونه ای که می توان با آن این مسئله را توجیه کرد نمودار عرضه و تقاضا در اقتصاد است که با افزایش تقاضای محصولی خاص در بازار عرضه ی آن کالا افزایش می یابد. یعنی یک مسئله ی کاملا انسانی را با بازار و کارخانه و ... یکی در نظر گرفته اند. وگرنه کدام عقل سلیمی که اطلاعات جامعی نسبت به نیازهای صنعت در کشور دارد به خود اجازه می دهد بیشتر از نیاز کشور ظرفیت تربیت مهندس برق ایجاد کند. این روند را البته یک سری از اساتید جور دیگری در دانشگاه پیگیری می کنند و آن هم بحث علم برای علم است. یعنی درسی که می خوانید برای درک مسائلی و اجرائی کردن آن نیست بلکه یک سری علومی است که یادگیری آن فضیلت! دارد و شما باید تا چند روز قبل از ترک این جهان مشغول خواندن درس هایی باشید که نه تنها ثمره ای برای آن دنیایتان ندارد بلکه این دنیایتان را هم آباد نکرده است.

 

مصیبت به اضافه تقاضا و افزایش تربیت مهندسی لوکس برق و مکانیک! ختم نمی شود. رشته هایی همچون مهندسی نفت که نیاز اساسی و سریع آن در صنعت احساس می شود تا چند سال پیش از یک دهم ظرفیت رشته های لوکس برخوردار نبود. صنعت نفتی که حجم قابل توجهی از فعالیت های آن توسط شرکت های خارجی انجام می گرفته و نیروهای شاخص ایرانی آن هم تحصیل کرده ی رشته مهندسی نفت نبودند. همان صنعتی که وزیر معرفی شده برای کابینه ی دولت تدبیر یک مهندس راه و ساختمان است.

 

صف طولانی فارغ التحصیلان بیکار به خوبی نشان می دهد که تربیت نیروی غیر مرتبط با نیاز کشور باعث هدر رفت منایع و عمر افرادی می شود که در این رشته ها تحصیل کرده اند. دلیل اصلی این مسئله رشد و توسعه ی نا متوازن آموزش عالی کشور است. رشد و توسعه ای که برایش مهم نیست عاقبت تربیت شدگانش چیست و صرفا به این فکر می کند که تا پایان برنامه پنجم و طبق نقشه جامع علمی کشور به تعداد دانشجویانی که مشخص کرده اند برسند. توسعه ای که بویی از عدالت نبرده است نتیجه ای بجز این ندارد. پیشرفتی که برایش نابود شدن زندگی و عمر و سرمایه چند هزار دانشجو هیچ اهمیتی ندارد و وقتی این همه فارغ التحصیل بیکار دارد به این فکر نمی کند که چرا؟ و چه کنیم که این روند اصلاح شود.

 

انتظاری که از علوم مهندسی می رود چیزی بجز تبدیل آن به فناوری و به حرکت درآوردن چرخ صنعت نیست. فارغ التحصیلان رشته هایی که جایگاهی در کشور ندارند یا بیکار می شوند و یا در فعالیت غیر مرتبط با تحصیلاتشان مشغول می شوند. البته تعدادی از اساتید این رشته ها باب جدیدی در دانشگاه باز کرده اند و ادعا می کنند علم را برای علم پیگیری می کنند. این سنخ فلسفه بافی ها تا زمانی که کمکی به توسعه و پیشرفت کشور نکند مورد قبول نخواهد بود.

 

توصیه ای به شما دانش آموزانی که در مرحله انتخاب آینده شغلی هستید: توصیه می کنم که در انتخاب رشته دقت بسیاری کنید و با شناخت کامل رشته ها را انتخاب کنید. همان طور که انتخاب رشته ی آگاهانه موفقیت در همه رشته ها حتی رشته های اشباع شده را در پی دارد ؛ انتخاب بدون شناخت رشته ی دانشگاهی هم آینده را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۰۵/۲۰

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی